יוסף גינת, נקמת דם: נידוי, תיווך וכבוד המשפחה 

נקמת דם הוא מסע מופלא אל ליבת הארכיטקטורה החברתית של חברות הנוודים והכפריים הערבים בישראל ובמזרח-התיכון; מסע אל אנשים שהם כה קרובים וכה רחוקים בעת ובעונה אחת; מסע אל המקום שבו רוחשים ומבעבעים יצרים קמאיים לוהטים ומתחים עזים, המאיימים להוציא חברות אלה משיווי משקלן.

הספר, פרי עטו של האנתרופולוג החברתי יוסף גינת – שחי תקופות ארוכות בקרב שבטים בדווים ובכפרים ערבים בישראל, בסיני, במצרים ובירדן – עוסק בדרמות המסעירות ביותר בחיי אנוש – אהבה ושנאה, רצח ונקמה, יחסי מין אסורים וכבוד המשפחה המחולל, נידוי חברתי ומנגנוני תיווך למניעת מרחץ דמים.

המחבר – החודר אל התפר שבין שימורן של נורמות עתיקות יומין, המבטיחות את הלכידות השבטית, הנתפסת כצו-קיומי, לבין השינויים, תולדת המודרנה, המאיימים לפוגג אותה – מעלה בפנינו מודלים ייחודיים באמצעות 75 אירועים המאששים אותם. לשונו הבהירה והמרתקת של הספר מסירה את אבק הדרכים החוצץ בינינו לבין חברות הנוודים צולחי הישימון, והכפריים המסורתיים, שכה בולטים בייחודם בקליידוסקופ האתני של המזרח-התיכון; מכניסה אותנו אל נבכי נפשם של היחיד והקבוצה; מפקיעה את הספר מחוגי האקדמיה ומקרבת אותו לציבור הרחב.

פרופסור יוסף גינת, מרצה לאנתרופולוגיה חברתית באוניברסיטאות חיפה ואוקלהומה, היה יועץ ראש הממשלה לענייני ערבים. פירסם כמה ספרים ובהם הבדווים ונשים בחברה הכפרית המוסלמית ועשרות מאמרים בכתבי עת מדעיים. הקים לאחרונה את המרכז לחקר השלום ולפתרון סכסוכים, המשותף לאוניברסיטאות אוקלהומה, חיפה, רבת-עמון ובית-לחם.

"נקמת דם הוא מחקר מרתק, המגלה לנו דברים מאלפים, לא רק על הרגליהן ומסורותיהן של חברות שונות, אלא גם על טבע האדם בכללו". 

עמוס עוז

"אחד הספרים המעולים על אנתרופולוגיה של הערבים, פרי עטו של אחד מגדולי האנתרופולוגים של המזרח-התיכון. ספר חובה לכל המתעניין בתרבותם של ערביי ישראל".

פרופסור אנטולי חזנוב, אוניברסיטת וויסקונסין

"סגנונו הסיפורי הקולח של גינת הופך את נקמת דם ליצירה ספרותית מרתקת. לדידו של החוקר, הספר מגלה את הדינמיקה של תהליכי התיווך, כפי שלא נחשפו מעולם. לציבור הרחב, הוא מצייר דיוקן של חברה השומרת על ערכים משפחתיים בעולם המשתנה במהירות".

פרופסור דייל אייקלמן, קולג' דרמות', ארה"ב

בשיתוף עם הוצאת כנרת, זמורה- ביתן, דביר. תש"ס 2000, 300 עמ', 87 ש"ח

לרכישה: כנרת, זמורה – ביתן, דביר