עירית מאיר וונדי סנדלר, שפה במרחב: אשנב לשפת הסימנים הישראלית

שפה היא אחת מיכולותיו המופלאות והייחודיות של האדם. רק בני אדם מסוגלים לייצג מושגים באמצעות סמלים מורכבים, ולהשתמש בסמלים באופן יצירתי כדי לבטא את מחשבותיהם ואת תחושותיהם. אך לא כל השפות עשויות מקשה אחת. יש שפות שהן שפות אנושיות לכל דבר, אך אינן מתגלמות בצלילים אלא בתנועות ידיים, פנים וגוף. אלה הן שפות הסימנים. ספר זה מגיש לקוראים תיאור מפורט של שפת הסימנים הישראלית וניתוח בלשני של מרכיביה. לצד הניתוח הבלשני, מציגות המחברות גם את הפנים האנושיות של השפה: את סיפור התפתחותה של קהילת החירשים בארץ למן ימיה הראשונים ועד היום, וכן את סיפוריהם האישיים של שלושה מחברי קהילת החירשים. הספר מיועד לא רק לעוסקים בבלשנות, בחינוך, בסוציולוגיה ובמסגרות הדרכה שונות, אלא גם לכל הרוצים להעמיק ולהבין את מהותה של השפה האנושית.

ד"ר עירית מאיר היא מרצה בחוג ללשון עברית ובחוג להפרעות בתקשורת באוניברסיטת חיפה, ויועצת אקדמית בתוכניות לימודי תעודה למורים לילדים לקויי שמיעה במכללת אורנים.

ד"ר ונדי סנדלר היא מרצה בכירה בחוג לאנגלית, וראש המעבדה לחקר שפות סימנים, בלשנות וקוגניציה באוניברסיטת חיפה.

"ניכר שהספר נכתב בידי חוקרות מהשורה הראשונה האמונות על מחקר מדוקדק, שהצליחו לפרוש את הידע הרב שלהן בחיבור מדעי הכתוב בצורה קולחת ומרתקת… הספר מצוין. נהניתי לקרוא אותו ולמדתי רבות מקריאתו".                               

ד"ר נעמה פרידמן, אוניברסיטת תל אביב

"ספר מעולה מכל בחינה שהיא… בהיר, קריא ומרתק… הוא נוגע ממש בכל נושא הרלוונטי לשפת הסימנים, החל בשאלות המופשטות ביותר, וכלה בעניינים של חברה וקהילה. גם התרשימים והתצלומים עשויים בשכל ובטעם".

פרופסור יוסף גרודזינסקי, אוניברסיטת תל אביב

 זוכה בפרס יעקב בהט לספר העיון המקורי הטוב         

יצא לאור תשס"ז 2007, 376 עמ', 88 ש"ח

לרכישה: כתר ספרים